İYS’ye Başvuru Nasıl Yapılır?

İYS’ye başvuru nasıl yapılır?

İleti Yönetimi Sistemini kullanabilmek için öncelikle kayıt olmanız gerekmektedir. İYS'ye e-Devlet veya iys.org.tr'den başvuru yapabilirsiniz. Başvuru formunu doldurduktan ve gerekli bilgi ve belgeleri ilettikten sonra bilgi ve belgelerin doğruluğunun onaylanmasının ardından hesabınız aktif hale gelecektir.

İYS'ye başvuru yapmadan önce bilinmesi gerekenler;

* İYS'ye sadece hizmet sağlayıcılar başvuruda bulunabilir.
* Başvuru yapmak için MERSİS'te kayıt zorunluluğu yoktur.
* Ticari unvanınız haricinde başka isimlerle de ticari elektronik ileti gönderimi yapıyorsanız, marka tescil belgelerinizi sisteme yüklenmeniz gerekmektedir. Bu nedenle başvuru yapmadan önce Marka Tescil Belgelerinizi PDF formatında hazırlamayı unutmayınız.

İYS'ye e-Devlet ile nasıl başvuru yapılır?

MERSİS kaydınız var ise e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yaparak kaydınızı oluşturabilirsiniz. İYS'ye e-Devlet ile giriş yapmak için tıklayınız.

MERSİS kaydınız yok ise aşağıdaki adımları takip ederek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Gerekli Bilgiler

* İmzaya Yetkili kişinin; adı soyadı, TCKN (Yabancı firma yetkilisi için Pasaport No), VVKN, vergi dairesi, e-Posta adresi, cep telefon no, ticaret unvanı, web sitesi, iletişim no, il, ilçe ve iletişim adresi.

Gerekli Belgeler

* Vergi levhası fotokopisi,
* Firma sahibinin kimlik fotokopisi,
* Firma yetkilisinin imza sirküleri,
* Var ise meslek kuruluşu kayıt belgesi,
* Marka tescil belgesi ve marka kullanımına yetkisi olduğunu gösteren yetkilendirme yazısı,
* Kaşeli ve imzalı taahhütname (Taahhütnamenin İYS'ye kargo ile teslim edilmesi gerekir, diğer belgelerin gönderilme zorunluluğu yoktur.)

İYS'ye e-İmza ile nasıl başvuru yapılır?

Yetkili kişinin başvuru esnasında e-İmzası yanında olmalıdır. Temel Hizmetler Kullanım Taahhütnamesi imzalanmalıdır. Şayet müştereken temsil yetkisi var ise bir yetkilinin daha, dokümanı imzalaması gerekmektedir. Ayrıca taahhütnamenin elektronik olarak imzalanabilmesi için bilgisayarınızda Adobe Acrobat Reader'ın kurulu olması gerekmektedir.

İYS ücretli mi?

5 bin adet izinli iletişim adresinden fazlasına sahip olan hizmet sağlayıcıların İYS’nin tarifelerine uygun olarak ödeme yapmaları gerekmektedir. İYS ücret tarifesine ulaşmak için tıklayınız.

İYS iş ortağı beyanı

Başvurunuzun durumunu sorgulamak için başvuru sorgulama formunu doldurmanız gerekir. İYS başvuru sorgulama formuna ulaşmak için tıklayınız.