İleti Yönetim Sistemi Nedir? İYS'ye Kayıt Olmak Zorunlu Mu? İYS Nasıl Kullanılır?

İleti Yönetim Sistemi (İYS) nedir?

İYS (İleti Yönetim Sistemi), ticari elektronik ileti onayı alınmasına, reddetme hakkının kullanılmasına ve şikayet süreçlerinin yönetilmesine imkan tanıyan sistemdir. Gerçek ya da tüzel kişilerin güncel ticari elektronik ileti izinlerini kaydettikleri ulusal veri tabanı sistemidir. Bununla birlikte vatandaşlar onay ve ret haklarını sistem üzerinden kullanabilmektedirler.

İYS'nin açılımı nedir?

İYS'nin açılımı İleti Yönetim Sistemi'dir.

Ticari elektronik ileti nedir?

Gerçek ve tüzel kişilerin ticari faaliyetleri kapsamında ürün ve hizmetlerini tanıtmak, pazarlamak veya işletmesinin bilinirliğini arttırmak amacıyla elektronik iletişim araçlarıyla (telefon, çağrı merkezleri, faks, otomatik arama makineleri, akıllı ses kaydedici sistemler, e-Posta, SMS) yapılan her türlü ticari iletişime (veri, ses ve görüntü içerikli iletiler) ticari elektronik ileti denir.

Hizmet sağlayıcı kimdir?

Hizmet sağlayıcı, arama, mesaj, e-Posta vb. elektronik iletişim araçlarını kullanarak ticari iletişim sağlayan gerçek ve tüzel kişilere denir.

İYS iş ortağı kimdir?

İYS iş ortakları, firmaların onaylı iletişim adreslerini, ticari ileti gönderebilmek maksadıyla İYS'ye kayıt etmelerine aracılık eden firmalara denir. İYS iş ortakları, API lisansı kullanım hakkı elde ederek firmalara İYS entegrasyon hizmeti sunar.

CRM yazılım hizmeti, toplu SMS gönderimi, toplu e-Posta gönderimi, çağrı merkezi hizmeti vb. hizmet sağlayan firmalar iş ortağı olabilir.

Aralarında Mysoft'un da yer aldığı İYS resmi iş ortaklarının listesine ulaşmak için tıklayınız.

Aracı hizmet sağlayıcı kimdir?

Aracı hizmet sağlayıcı, başkalarına ait iktisadî ve ticari faaliyetlerin yapılmasına elektronik ticaret ortamını sağlayan gerçek ve tüzel kişilere denir.

İYS'ye kayıt yaptırmak zorunlu mu? İYS kimler için zorunlu?

Müşterilerine arama, e-Posta veya SMS gibi pazarlama iletisi göndermek isteyen tüm firmaların İYS'ye kayıt olmaları zorunludur. Sisteme kayıt olan firmalar, sadece İYS'de izin vermiş kişilere ticari elektronik ileti gönderebilir.

İleti Yönetim Sistemi nasıl kullanılır?

* Müşterilerine pazarlama iletileri göndermek isteyen firmalar İYS'ye kaydolur.
* Firmalar, mevcut müşteri izinlerini İYS'ye yükler.
* Ticari ileti göndermek istediklerinde vatandaşların verdikleri izinleri İYS üzerinden kontrol ederek sadece onay veren kişilere gönderim yapar.
* Sesli aramada; tacirler, ticaret unvanına, esnaf, adı ve soyadına yer verebilir. Hizmet sağlayıcı, ilaveten firma veya marka ismi gibi bilgilere de yer verebilir.
* İYS üzerinden alınmayan izinlerde ispat yükümlülüğü hizmet sağlayıcıya aittir.
* İYS üzerinden alınmayan izinler, 3 gün (iş günü) içerisinde sisteme kaydedilir. Aksi halde izinler geçersiz kabul edilir.
* Vatandaşlar reddetme haklarını İYS üzerinden de yapabilir.
* Firmalar kendilerine ulaşan ret bildirimlerini 3 gün içinde İYS'ye bildirir ve ileti göndermeye son verir.